fbpx

Enter your keyword

Fin Saunası

FİN SAUNASI

Fin saunası ,kayıtlara göre MS 5. ila 8. yy’da ortaya çıkmıştır. Kızgın taşların üzerine su serpilir.Sauna taşların sıcak buharı ile ısıtılırdı.Geleneksel Fin hamamında mayo, havlu veya peştemal pek giyilmez, çıplaklık bu toplumda tabu değildir. Aileler saunaya hep birlikte giderler. Bu eski bir gelenektir, pek çok ailenin özel saunası vardır. Kamuya açık saunalarda erkek ve kadın bölümleri ayrıdır. Fin halkı için sauna,kiliseden sonra en kutsal kabul edilen mekandır. 

Saunada loş bir ışık vardır, konuşulmaz, sessizce ve rahatça oturulur. Sıcaklık genellikle 80°C ila 110°C’dir. Bazıları üzerinde yaprak bulunan huş ağacı dallarını birbirine bağlayarak ‘vihta’ yapar ve onunla ciltlerine hafifçe vurur. Vihtalar dükkânlarda da satılır ve buzdolabında kışın kullanmak üzere saklanabilir. Vihta kan dolaşımını hızlandırır, huş ağacı kokusunun ferahlatıcı olduğu söylenir.

Fin Saunası

Fin Saunası  kültürünün öyle büyük bir parçasını oluşturuyor ki onu başka hiçbir şeyle kıyaslamak mümkün değil. Finler için düzenli aralıklarla saunaya girmek hayatın olmazsa olmazlarından biri ve eğer çok uzun bir süreyi saunaya girmeden geçirirlerse kendilerini eksik hissetmeye başlarlar. Asırlar boyunca sauna fiziksel ve ruhsal bir arınma, kelimenin her anlamıyla çırılçıplak kalma ve insanlığın özüne inme mekânı olagelmiş. Sauna Finlandiya’da bir yaşam tarzı; yeni yürümeye başlamış bebekler daha birkaç aylıkken ilk saunalarına girerler ve bu alışkanlık hayatları boyu devam eder.

Fin Saunası