fbpx

Enter your keyword

Fin Saunası

Sauna tasarımı için bir profesyonele danışın!

Fin saunası dünyada bir çok örneği olan tasarım ve inşaatı doğru yapıldığında oldukça zevkli bir deneyimdir. Fin saunası için gerekli olan ana unsurlar ve çözümler, uygun havalandırma önemlidir. 

Saunadaki her elemanın ölçülerine dikkat etmek, güvenliği ve keyfi garanti altına almak için çok önemlidir. Profesyonel ekibimiz  mevcut alan ve sauna ortamının yalıtım, havalandırma ve drenaj için her türlü olanakları sunacaktır.

Ne tür bir sauna sobası seçmelisiniz?

En önemli şey, sobanın saunayı ısıtmak için yeterli güce sahip olmasıdır. Elektrikli sauna sobaları, şehirlerde odun yakanlardan daha yaygın olarak onaylanmıştır ve ayrıca kullanımı daha kolaydır. Uygun sauna sobaları üretici firma tarafından mutlaka önerilecektir.

Fin Saunası Nedir?

Fin saunası ,kayıtlara göre MS 5. ila 8. yy’da ortaya çıkmıştır. Kızgın taşların üzerine su serperek oluşturabilirsiniz. Ayrıca sauna taşların sıcak buharı ile ısınır. Özellikle geleneksel Fin hamamında mayo, havlu veya peştemal pek giyilmez, çıplaklık bu toplumda tabu değildir. Aileler saunaya hep birlikte giderlerdi. Bu eski bir gelenektir, pek çok ailenin özel saunası vardır. Kamuya açık saunalarda erkek ve kadın bölümleri ayrıdır. Sonuç olarak fin halkı için sauna, kiliseden sonra en kutsal kabul edilen mekandır.

Saunada loş bir ışık vardır. Öncelikle sessizce ve rahatça oturulur. Aynı zamanda sıcaklık genellikle 80°C ila 110°C’dir. Örneğin üzerinde yaprak bulunan huş ağacı dallarını birbirine bağlayarak ‘vihta’ yapar ve onunla ciltlerine hafifçe vurur.

Fin Saunası

Fin Saunası Özellikleri

Fin Saunası  kültürünün öyle büyük bir parçasını oluşturuyor ki onu başka hiçbir şeyle kıyaslamak mümkün değil. Finler için özellikle düzenli aralıklarla saunaya girmek hayatın olmazsa olmazlarından biridir. Ayrıca eğer çok uzun bir süreyi saunaya girmeden geçirirlerse kendilerini eksik hissetmeye başlarlar.

Asırlar boyunca sauna fiziksel ve ruhsal bir arınma, kelimenin her anlamıyla çırılçıplak kalma ve insanlığın özüne inme mekânı olagelmiş. Sauna Finlandiya’da bir yaşam tarzıdır. Bu yüzden yeni yürümeye başlamış bebekler daha birkaç aylıkken ilk saunalarına girerler ve bu alışkanlık hayatları boyu devam eder.