fbpx

Enter your keyword

Sauna Uygulamaları

Sauna Uygulamaları

Sauna Uygulamaları Fince bir sözcük olan sauna, terleme banyosu anlamına gelir. Eskiden odun sobalarını av etlerini ve somon balıklarını pişirmek için kuran Finliler, daha sonra bu sıcak mucizenin sağlık ve gençlik kaynağı olduğunu keşfetmişler.

Saunaya girildiğinde cilt ısısı 40 dereceye, vücut ısısı da 38 dereceye kadar çıkar. Vücut hemen terleyerek tepki verir, kandaki savunma hücrelerinin sayısı artar. Ayni zamanda bakteri ve virüsler etkisiz hale gelir.

Sauna Uygulamaları  insan vücuduna genç ve taze bir görünüm kazandırır. Deri üzerindeki gözeneklerin açılması ile derinin üst tabakasındaki ölü hücreler dışarı atılmış olur.

Düzenli sauna banyoları kasları gevşetmek suretiyle vücuttaki romatizma ve kireçlenme ağrılarına iyi gelir.

Sauna vücudun dış etkenlere karşı direncini arttırır, toplam kan proteinlerinde artışa neden olur, bu da dokulara daha fazla oksijen ulaşımını sağlar.

Sauna Konsept Tasarımlar

Sauna Uygulamaları Ve Sauna Çeşitleri

Geleneksel Saunalar

Saunaladarda bir köşede duran ısıtıcı küçük ve orta ölçekli alanı ısıtır.Isıtıcı elektrik gaz ahşap veya diğer yakıtlarla çalışır.

Uzak Kızılötesi Saunalar

Isıtma için metalik seramik veya siyah karbon elementleri kullanılır.Elektrikli Isıtma elemanları saunanın etrafına yayılmıştır.

Sauna Uygulamaları ve Çeşileri

Yakın Kızılötesi Lamba Saunalar

Isıtma için kırmızımsı akkor lambalar kullanılır.Bu tip saunada ısınma ve uyarıcı renk terapisi sağlar.Işıklar az miktarda kırmızı ve turuncu görünürler.

Kızılötesi lamba saunaları ısı kaynağının kullanılan enerjinin frekanslarından dolayı değil küçük bir alanda yoğunlaştığı gerçeğinden ibarettir.

sauna-1

Sauna tasarlamaya başladığımda dikkatimi nereye odaklamalıyım?

Tabii ki, saunanın “kalbi” ısıtıcıdır. Bir ısıtıcı modelinin akıllı seçimi ve buna karşılık gelen ısıtıcı kontrol seçenekleri genel sauna deneyiminizi önemli ölçüde etkiler. Sauna sıcaklık aralıkları ve yüksek kaliteli sauna ısıtıcı taşları, saunanızı tasarlamaya başlarken göz önünde bulundurmanız gereken önemli değişkenlerdir.

Saunalar için en uygun iç yükseklik nedir?

Herhangi bir saunanın izin verilen minimum tavan yüksekliği 77 inç’tir. Ancak, genellikle, ortalama bir sauna tavan yüksekliği 84 inçtir. Isıtıcı broşürdeki minimum sauna yüksekliğini veya özel uygulamanız için kurulum talimatlarını kontrol etmeyi unutmayın. Bununla birlikte, maksimum güvenli bir tavan yüksekliği 96 inçtir.